1.Сонячне світло.
Сонячне світло позитивно впливає на функції організму людини: зміцнює імунну систему, нормалізує частоту пульсу, артеріальний тиск, рівень цукру в крові, сприяє виробленню мелатоніну, який забезпечує спокійний сон, покращує настрій, запобігаючі появі депресії.
Для покращення мікроклімату в приміщенні потрібно щодня провітрювати кімнати та відкривати штори для потрапляння прямих сонячних променів, адже вони вбивають мікроби.
Сонце відіграє також основну роль у забезпеченні організму вітаміном D, який утворюється в шкірі під дією ультрафіолетових променів. Щоб організм отримав добову норму вітаміну D, достатньо 15 хвилин на день проводити на сонці.
Влітку приймати сонячні ванни необхідно до 11 ранку або після 4 вечора, оскільки всередені дня сонце може завдати шкоди, викликати сонячні опіки та удари або спровокувати рак шкіри. Для здоров`я корисно щодня гуляти впродовж щонайменше 30 хвилин.
2. ЧИСТЕ ПОВІТРЯ
Щодня ми вдихаємо близько 8 тисяч літрів повітря. Дихання свіжим повітрям активізує кровообіг, сприяє очищенню легень, покращує розумову діяльність, апетит інтенсивність травлення, робить сон глибшим і спокійнішим.
Однак сьогодні переважну частину дня люди проводять у закритих, часом погано провітрюваних приміщеннях. Тому необхідно намагатися уникати всіх отруйних та шкідливих речовин( наприклад, цигаркового диму), дбати про доступ свіжого повітря. якщо є змога, час від часу глибоко дихати свіжим повітрям біля відчиненого вікна.
Дуже важливе положення нашого тіла під час роботи. Якщо ми сидимо зігнувшись, то легені не можуть вільно розширюватися. Це перешкоджає повноцінному збагаченню їх киснем. Людям, котрі отримують недостатньо кисню через те, що більшість часу працюють в офісі з кондиціонерним повітрям, корисно спати вночі з відчиненими вікнами або квартирками.
3. ВОДА
Для підтримання водного балансу в тілі потрібно за добу пити близько 2 літрів води. Зранку корисно випивати 1-2 склянки води (краще теплої), і стільки ж – щоразу за 30 хвилин до вживання їжі. Бажано під час прийому їжі та впродовж 2 годин після нього нічого не пити, оскільки це знижує концентрацію шлункового соку та уповільнює травлення. У разі зневоднення людина стає дративливою та вразливою, може відчувати головний біль і втому.
Багато хто часто помилково сприймає сигнал спраги за відчуття голоду. Щоразу, коли між прийомами їжі хочеться перекусити, слід випити склянку води, але не вживати її замінників( холодних напоїв, компоту, чаю, кави, молока тощо).
Організм постійно виділяє продукти обміну речовин, тому важливо щодня приймати душ або ванну. Якщо дозволяє стан здоров`я, корисно практикувати контрастний душ.
4. ФІЗИЧНА АКТИВНІСТЬ
Рух тренує серце, знижує тиск, зміцнює м язи, підвищує працездатність та витривалість, спалює зайві калорії, нормалізує рівень цукру в крові та артеріальний тиск, стимулює травлення. Фізична активність зміцнює імунну систему, захищає від інфекцій і злоякісних новоутворень.
Під час фізичних вправ в організмі людини виробляється гормон бета-ендорфін, який покращує настрій, знімає стрес, усуває симптоми депресії, робить нічний сон часом повноційного відпочінку.
Доведено, що рух на свіжому повітрі значно корисніший, ніж у зачиненому приміщенні. Найкраща та найдоступніша можливість підтримувати своє тіло в хорошій формі – активна ходьба. Щоденна фізична активність упродовж 30 хвилин дає помітний позитивний ефект. Важлива регулярність фізичних вправ: краще потроху щодня, ніж багато, але раз на місяць.
5. ВІДПОЧИНОК
Регулярний відпочинок, як і активна діяльність, є невід`ємною складовою життя. Бог дав людині шість днів для роботи, а сьомий день призначив для душевного та фізичного спокою.
Окрім щотижневого відпочинку, людині життєво необхідний щоденний повноцінний сон протягом 7-8 годин. Недосипання заважає сконцетруватися, ослаблює імунну систему, робить організм більш сприйнятливим до інфекцій, негативно позначається на настрої. Найефективніший сон до півночі. Саме в цей час виробляється гормон ендорфін, а в дітей – ще й гормон росту. Одна година сну до півночі прирівнюється до двох годин після.
Намагайтеся лягати спати й прокидатися в один і той самий час. Не слід наїдатися на ніч. Робіть прогулянки перед сном і короткі перерви в роботі протягом дня. Важливою умовою для здорового сну є внутрішній спокій. Віддайте свій душевний тягар Христу, адже Він обіцяв: “Прийдіть до Мене всі втомлені та обтяжені, – і Я заспокою вас!” (Матв. 11:28).
6. ХАРЧУВАННЯ
Практично всі необхідні поживні речовини ( білки, жири, вуглеводи, вітаміни, мінерали, клітковину та ін.) ми можемо отримувати з рослинної їжі. Сучасні захворювання тварин зробили вживання в їжу м`яса серйозною загрозою для здоров`я. Доведено, що корисно вживати менше цукру та жирів, більше фруктів та овочів, особливо в сирому вигляді, а також більше продуктів із цільного зерна та горіхів.
Для органів травлення важливо харчуватися в один і той час та робити достатні перерви між вживанням їжі ( 4-5 годин), щоб шлунок повністю звільнився і відпочив.
Вечеряти слід не менш ніж за 4 години до сну, щоб сон сприяв повноцінному відпочинку. для цього існує одне просте правило: снідайте, як король, обідайте, як принц, а вечеряйте ( якщо в цьому є потреба), як жебрак. Ніколи не вживайте Їжу поспіхом, ретельно пережовуйте її. Зробіть атмосферу трапези приємною.
7. СТРИМАННЯ
Стримання – це відмова від шкідливого та помірність у корисному. Нестримаеість в усьому: їжі, питті, роботі, відпочинку, – завдає здоров ю людини значної шкоди. Натомість гармонійна взаємодія всіх сил розуму, тіла та духу робить її щасливою.
Багато людей сьогодні приохотилися до куріння, вживання алкоголю, наркотиків, кофеїну, таблеток та інших стимуляторів.
Єдиний безпечний шлях зберегти своє здоров `я – повністю відмовитися від них. Якщо вам не вистачає сили в боротьбі зі шкідливою звичкою, просіть допомоги в Бога, і ви здобудете перемогу. Адже Він пообіцяв: “Отож, якщо Син визволить вас, то справді будете вільні” ( Івана 8:36).
Нашкодити собі можна й непомірністю в корисному( наприклад, переїсти хліба з висівками або працювати до повного виснаження на свіжому повітрі). Опануйте мистецтво помірності та стримання – і ви пізнаєте: менше часто приносить більше користі.
8. ДОВІРА БОГОВІ
Сучасні наукові дослідження свідчать, що довіра Богові покращує якість життя. Віра, молитва, служіння Господу і людям, дотримання Його заповідей роблять людину більш здоровою та задоволеною, а також продовжують тривалість життя.
Завдяки вірі люди звільняються від залежностей, життя набуває змісту, а сімейні взаємини – гармонії. Запорукою для такої довіри є молитва: ” Хай буде воля Твоя”. Люди з таким ступенем довіри знайдуть захист у Богові навіть під час життєвого “шторму”.
Віра в Бога народжується під час вивчення Біблії та молитви. Моліться Богові! господь подарує мир вашій душі. І жодні удари долі не зламають вас, ви матимете світлу надію, без остраху дивитиметеся в майбутнє, незалежно від обставин. Бо він обіцяв: “Не бійся, з тобою Я, і не озирайсь, бо Я Бог твій! Зміцню Я тебе, і тобі поможу, і правицеюправди Своєїтебе Я підтримаю” (Ісаї 41:10).